FIFAPolonia.PL logowanie odzyskaj hasło rejestracja
Mega Polish League Patch 16

Raport Szeryfa #1: DLC - Dlaczego liczą się cyfry

FIFA Polonia sobota, 13 maja 2017, 18:37 | Simão

Od ostatnich 11-12 lat panuje moda na DLC czyli Downloadable Content. Jest to w 95% przypadków płatny dodatek do gry który dodaje lub odblokowuje pewne funkcje gry (takie jak nowe pojazdy czy też w ogóle nowy tryb/opowieść fabularną). Graczom od początku się to nie podobało. Choć z początku sama podstawowa wersja gry, a raczej jakość wykonania na tym nie cierpiała, to jednak z czasem się to zmieniło. Aktualnie rynek gier doszedł do takiego punktu gdzie nie ma gry, która nie miała by DLC, czy też systemu mikrotransakcji (dokupowanie pojedynczych elementów gry takich jak np. nowe ubranie postaci za prawdziwe pieniądze). Ja szczerze przyznam się, że o ile od zawsze mi się to nie podobało i śmierdziało dojeniem pieniędzy z graczy, to pierwszy raz jakoś miesiąc temu nabyłem DLC. Tak, Forza Horizon 3 też nie jest wolna od DLC, choć moje usprawiedliwienie jest takie że DLC było na przecenie. Na przykładzie Forzy Horizon 3 gdzie można kupić pojedyncze samochody za bodaj dwa dolary amerykańskie widać jak kręci się biznes. Można też kupić tzw. Season Pass za $20, który zawiera wszystkie paczki od wydania gry do marcowej paczki czyli ponad 40 samochodów, lub paczki z 6 lub 7 samochodowami za $7. Im więcej naraz samochodów kupujesz tym więcej oszczędzasz. Tyleże nie każdemu odpowiadaja wszystkie samochody w paczkach, więc ktoś wybiórczo chce nabyć 5 samochodów każdy z różnej paczki to zapłaci za nie $10, a gdyby nabył Season Pass za 20 miałby tych samochodów 40. Akurat Forza kończy się na tym, bo nie jest to wymóg ani nie cierpi na tym podstawowa gra, także jeżeli komuś nie zależy na 5 różnych generacjach jednego modelu to i tak będzie się świetnie bawił, niestety nie jest tak zawsze.

Gry FPS i RPG są tu najbardziej winne. Podstawowa gra jest często specjalnie obcięta do minimum jeżeli chodzi o wątek fabularny. Często też sama jakość gry nie jest dobra poprzez co pojawiają się błędy itp. przy czym cierpią gracze. Pół biedy kiedy brak wykupionego DLC nie wyświetla nam domyślnych tekstur dla graczy którzy używają elemntów z DLC, choć rzadko to już się przytrafia i co raz częściej DLC psuje imersje gry. Na ratunek przychodzi DLC z aktualizacją często w pierwszym dniu wydania które wypełniają historie bohatera dokońca i często naprawiają niedoskonałości. Brzmi dobrze, gdyby nie fakt że za to trzeba zapłacić wartość 1/3 gry podstawowej.

16-17 lat temu to było nie do pomyślenia, kiedyś gdy gry wychodziły to były dopracowane po każdym kątem, za grę płaciło się z wiedzą że jest tego warta. Dzisiaj dostajemy w większości przypadków półprodukt do którego jeszcze trzeba dopłacać żeby mieć pełne doświadczenie z grą do jakiego ona była stworzona. Gracze niby co wydanie gry się buntują ale i tak na koniec DLC kupują. Dopóki DLC będą się sprzedawały dopóty gry będą okrajane. Zamawianie gier w przedsprzedaży to też taki niewinny grzech graczy. Jak można kupić kota w worku? Jeżeli wystawię samochód na aukcje i jako opis dam „Super Samochód” a jako zdjęcie dodam zdjęcie jakiegoś detalu, albo nawet zdjęcie tego samego modelu w lepszej wersji wyposażenia to też ktoś kupi? Bo tak samo działają producenci gier, tyleże gracze tego niezauważają... Może kiedyś się obudzą, choć teraz jest już i tak za późno, każda gra jest w przedsprzedaży. Autorzy No Man's Sky najlepiej pokazali jak zrobić żeby gracze sami dali im pieniążki. Reszta obejdzie się bez komentarza...

Komentarze

Musisz się zalogować, aby móc dodawać komentarze do wiadomości.

#1Kiepski - sobota, 13 maja 2017, 20:00

Jedyne DLC, które kupuję to te z dodatkowymi misjami pobocznymi po zakończeniu głównego wątku (np. DLC do Fable III). Gdy widzę gry z dodatkami, które dodają jakąś dodatkową zawartość do wątku głównego to szlag mnie trafia i mam ochotę wyłączyć tą produkcję.

Electronic Arts Polska
AllPlay.pl
AllPlay.pl

Na forum więcej »

[FUT18] Dyskusja ogólna

Karl - piątek, 15 grudnia 2017, 10:50

[FUT18] Recenzje, opinie o zawodnikach, ...

Erebecza - piątek, 15 grudnia 2017, 10:47

[FUT18] Paczki w trybie Ultimate Team

Erebecza - piątek, 15 grudnia 2017, 10:40

[FUT18] Handel / Rynek

Karl - piątek, 15 grudnia 2017, 10:36

[FUT18] Użal się, poskarż, pomarudź

ekonom86 - piątek, 15 grudnia 2017, 10:24

Ostatnie komentarze

Raport Szeryfa #2: Baggio - Il Divi...

- środa, 6 grudnia 2017, 20:10

Schalke 04 Flagpack

- środa, 6 grudnia 2017, 18:28