FIFAPolonia.PL logowanie odzyskaj hasło rejestracja
Mega Polish League Patch 16

mike1899 #1: Coś się kończy

FIFA Polonia piątek, 12 maja 2017, 23:01 | mike1899

Ci, którzy mnie dłużej znają wiedzą, że kibicuje Barcelonie, dokładnie od roku 2008, czyli pierwszego sezonu pracy Pepa Guardioli na Camp Nou w roli szkoleniowca pierwszego zespołu Azulgrany. Nie będę tutaj opisywał dokładnie swoich początków kibicowania, ani co mnie do tego skłoniło, poruszę zupełnie inny temat. Mianowicie, od jakiegoś roku mam wrażenie, że football, który 9 lat temu tak bardzo pokochałem, stopniowo się kończy, ale po kolei.

W tamtych czasach cała ta otoczka wielkich spotkań była dla mnie magiczna, słysząc hymn Champions League na Polsacie wiedziałem, że za chwilę zobaczę świetny mecz wspaniałych drużyn, w składzie których grają wielcy zawodnicy. Praktycznie każdy wielki klub w tamtym czasie miał w swoim składzie równie wielką legendę - Inter kojarzony był z Zanettim, Manchester United z Giggsem a w Barcelonie śmigał Xavi. Obok takich piłkarzy na murawę wychodzili także inni, często nie znaczący wiele dla historii danego zespołu ludzie, którzy jednak w meczu mimo to dawali z siebie wszystko, wlaczyli o każdy kawałek boiska. Zabrzmi to dziwnie oczywiście, ale w tamtych czasach każdy na murawie chciał wygrać. Zawsze. Pamiętam łzy Puyola po porażce z Interem i chorą euforię Mourinho, pamiętam jak zamarłem po poprzecce Messiego z Chelsea, pamiętam wszystkie okrzyki radości, i chwile smutku, związanego z życiem kibica. Wtedy dosłownie cały tym żyłem, znałem na pamięć skład niemal każdego liczącego się zespołu w Europie, jego historię.

Zapewne wielu z was wie już, do czego zmierzam - mianowicie, mam wrażenie, że w ciągu tych lat coś poszło nie tak. Oglądając mecz nie widzę już tej walki, tylko show; zabawę, a nie batalię o życie. Wydaje mi się, że obecnie dla większości zawodników liczy się tylko ich prywatne życie i kariera, a nie klub. Często wygląda to tak, jakby zawodnik wychodził na murawę sam dla siebie, po nabicie jak najlepszych statystyk i zdobycie nowych fanów. Obecnie nie czuję już tej magii towarzyszącej Champions League, co gorsza, to wszystko zaczyna mnie nudzić. Nie wiem co dokładnie, ale zdecydowanie football coś stracił, coś czego nie można wprost zdefiniować. Przeraża mnie to, kto w dzisiejszych czasach ma szansę zostać legendą... Takie nazwiska jak Neymar, Ramos czy też Verratti ni jak mają się do tych wszystkich Zidanów, Xavich, Gerrardów czy też Puyolów. Niedobitki starej gwardii, piłkarze pokroju Lahma czy Iniesty odchodzą w cień, zbliżają się do końca kariery. Kiedy ostatni z tych naprawdę wielkich raz na zawsze pożegna się z piłką nożną, utraci ona raz na zawsze swój romantyzm.

Neymar to świetny piłkarz, ale dzieciak, nieodpowiedzialny, rozkaprysiony; za parę lat będzie nazywany legendą Barcelony, i o zgrozo - umieszczany w historii obok takich nazwisk jak Ronaldinho albo Rivaldo. Ramos, obecny kapitan Królewskich, podobno jest już żywą legendą. Rozumiecie to, koleś, który co mecz odpierdala rzeczy nie godne sportowca, ma zasiąść w panteonie sław piłki kopanej. 

Możliwe, że to znak czasów, może to ludzi się bezpowrotnie zmieniają. Kiedyś liczyła się gra. Po prostu gra, czysty, uczciwy football, w którym albo wygrałeś mecz, albo przegrałeś, a najcenniejszą walutą był honor, którego nikt nie chciał utracić. Obecnie dla zawodników liczy się fejm, ilość obserwatorów na instagramie, kontrakty z markami odzieżowymi, występy w reklamach, które są przeplatane meczami. Meczami który warto wygrać - tylko po to, żeby dostać premię,, lepszy kontrakt i zwiększyć zasięg odbiorców w social media.

Cieszmy się, że jeszcze gra Buffon, ostatnimi dniami gry Lahma, podziwiajmy Iniestę i kibicujmy Tottiemu. Bez względu na podziały klubowe, bo serio uwierzcie mi, że warto. Za parę lat football bardzo się zmieni, z pięknej gry z niutką romantyzmu, wszystko stanie się drogie, efektowne i w pewien sposób ustawione, ogłupione i w pewny sposób - przykre.

Komentarze

Musisz się zalogować, aby móc dodawać komentarze do wiadomości.

#1Butcher1908 - sobota, 13 maja 2017, 09:43

Witam, nic się nie kończy jeśli kiedyś grałeś w piłkę (amatorsko lub zawodowo) to zobaczysz że Liga mistrzów to ściema i oszustwo dla wielkich bukmacherów, w piłce jest za dużo kasy tam już nie ma normalnych meczy. Przykład to mecz twojej Barcy i PSG to nie był uczciwy mecz i tak miało być nawet realizator TV o tym wiedział. Tak naprawdę to chyba gra się tylko na orliku uważam że wszystko jest ustawione niestety. Kibicuje ŁKS - owi i już dzisiaj wiem że nie awansuje z 3 ligi do drugiej boli ale takie są fakty niestety

Electronic Arts Polska
AllPlay.pl
AllPlay.pl

Na forum więcej »

[FUT18] Dyskusja ogólna

Karl - piątek, 15 grudnia 2017, 10:50

[FUT18] Recenzje, opinie o zawodnikach, ...

Erebecza - piątek, 15 grudnia 2017, 10:47

[FUT18] Paczki w trybie Ultimate Team

Erebecza - piątek, 15 grudnia 2017, 10:40

[FUT18] Handel / Rynek

Karl - piątek, 15 grudnia 2017, 10:36

[FUT18] Użal się, poskarż, pomarudź

ekonom86 - piątek, 15 grudnia 2017, 10:24

Ostatnie komentarze

Raport Szeryfa #2: Baggio - Il Divi...

- środa, 6 grudnia 2017, 20:10

Schalke 04 Flagpack

- środa, 6 grudnia 2017, 18:28